גינות גג אקולוגיות

 

 גינון על גגות – טרנד חולף או תשתית טבעית רצויה?

בשנים האחרונות הולכת ומתרחבת הכמיהה ל"מקום הירוק והמרגיע שלנו" , כיום, גם אנשים המתגוררים בדירות או בתים עם גג יכולים ליהנות ממרחב פורח ויפה. מגמה זו, ההולכת ומתרחבת טומנת בחובה היבטים אקולוגיים בעלי חשיבות מכרעת לאיכות החיים בעיר. על כך ועוד בשורות הבאות:

  • גינון על גגות הוא שונה בתכלית מגינון גינות צמודות קרקע, הן מבחינת התכנון  התשתיות, הטופוגרפיה של המקום וקביעת גבהים, וגם סוגי הצמחים מותאמים – שלא כמו בשתילה הנעשית ישירות באדמה בגינה צמודת קרקע הרי שבגינת גג השתילה נעשית  בתשתית טבעית של אבני טוף למשל, ביריעות הגנה מיוחדות לאיטום וניקוז או בשתילה במכלים ייעודיים.
  • בגינון גגות חלל השטח צריך להילקח בחשבון באופן שקול יותר מאשר גינת קרקע שכן, ישנה הגבלת שטח משמעותית יותר וכמובן הצורך בשמירת המשקל הנכון שהגג יכול לשאת- יש שירצו להשאיר חלל פנוי לפינת ישיבה, תאורה ועוד. יחד עם זאת, כמו בגינון גינות קרקע, יש להתמקד ולתכנן על פי כיווני האוויר, האקלים,זוויות האור,אפשרויות השקיה, הצללה ועוד.
  • ישנם כללי אצבע בעלי חשיבות מכרעת עליהם צריך להקפיד בגינון גגות, החשוב שהם:

עומס המשקל על הגג – זהו למעשה הפרמטר החשוב ביותר ובעל ההיבט הבטיחותי הרגיש ביותר: באופן מאוד כללי ועל פי התקן הישראלי המשקל שגג ממוצע יכול לשאת הוא כ- 350 ק"ג/מ"ר, בקביעת המשקל הכולל של גינת הגג יילקחו בחשבון כל מרכיביו (מצע, שכבות איטום וניקוז, צמחיה, מיכלים, מים ועוד).

גם למיקום הפריטים המוצבים בגינת הגג ישנה חשיבות רבה, הדבר ייקבע  על פי מיקום עמודי התמיכה, הקורות וכו'

גינון על גגות משפיע גם בהיבט האקולוגי : גג עם צמחיה מקטין את זיהום האוויר, יוצר מעין מיקרו-אקלים התורם לצינון הקומה שמתחתיו ומשפר את הבידוד התרמי של המבנה.

באופן עקרוני ניתן לומר שבארץ רמת המודעות לחשיבה אקולוגית באה לידי ביטוי גם בגינון: ישנה השפעה על הרכב האוויר, בתהליך הפוטוסינתזה המתרחב בצמחיה ישנה גם ספיחת חלקיקים מזהמים המצויים באוויר (בעיקר בערים), אפילו הפחתה מסוימת של הרעש הסביבתי בא לידי ביטוי.

נושאים נוספים המקבלים שיפור הם: בקיץ – אידוי מים והולכת חום – במקרים לא מעטים גינה על גג יכולה להקטין במידה מסוימת את עומס החום ומכאן הפחתה בשימוש במיזוג אוויר. ובחורף- גג אשר מותקנת עליו גינה מאטה באופן ניכר את קצב זרימת המים אל פתחי הניקוז.