גינות גג ומרפסות

 

גינות גג וגינות מרפסת מוסיפות כמובן הרבה יופי וחן לעיצוב הבית אך לא רק זה, הן מפחיתות את הרעש הסביבתי, מפחיתות את זיהום האוויר וכמובן, שומרות על פרטיות דייריהן שכן, בישראל , בה הקיץ מתארח ברוב חודשי השנה, המרפסת וגם הגג – מהווים מוקד ישיבה והתרגעות.

בשנים האחרונות, עם עלייה הולכת וגוברת במודעות סביבתית – אקולוגית אך לא פחות גם מהרצון לפינה ירוקה ומרגיעה הנובעת בעיקר מהתעבות אזורי העיור (אזורים אורבניים) חדרה למדינתנו תרבות גינון הקיימת כדרך חיים באירופה ובארצות רבות אחרות זה שנים רבות.

הצטמצמות השטחים הפתוחים בארץ מחד והבניה לגובה מאידך תרמו אף הם להתפתחות הגינון בארץ.

גינת גג או גינה על המרפסת

ריאה ירוקה בלב הבניה הרוויה

  • השיקולים המביאים אנשים להקים גינה על המרפסת או על הגג הם באופן די מובהק אקולוגיים אך גם נובעים מהטעם האישי ומתפיסה כוללת של בעל הנכס : זה מפחית את הטמפרטורה בחלל שמתחת לגג, מצמצם את הרעש הסביבתי, מנצל טוב יותר את מי הגשמים – באשר למי הגשמים ולמים בכלל,כדאי להבהיר כי לא רק שגינת גג או מרפסת לא תגרום לבעיית רטיבות אלא להיפך, שכבות ההגנה הפרוסות שומרות על איטום תקין.
  • מטבע הדברים, הן גינות גג והן גינות מרפסת מוקמות על שטח בנוי ושטוח, הן מוקמות תחת אותם קריטריונים קפדניים של בדיקת הקונסטרוקציה המאפשרת לקבוע את העומס המותר שהגג או המרפסת יכולים לשאת.
  • יש להקפיד על פריסה של יריעות איטום משובחות בעלות שיפוע וניקוז המותאמים לשטח המיועד, לשכבה המונעת חדירת שורשים (בדרך כלל פוליאתילן קשיח בעל שלוש דרגות עובי) ולשכבה המיועדת לניקוז המים, רק בסוף תבוא פריסה של יריעת סינון שתמנע את חלחול המצע אל השכבות התחתיות.
  • ההקפדה על בחירת הצמחייה היא תנאי הכרחי לגינה שופעת לאורך זמן, יש להתחשב בתנאי האקלים של המקום, בחשיפת האור והצל ורק בסוף להתאים את הצמחייה לטעם האישי.
  • שימוש נוסף ומשובב נפש שנעשה בגינת הגג או המרפסת הוא גינת ירק – גינת תבלינים או כמובן,גם וגם.

לסיכום, זהו נושא שראוי לפתחו, ככל שתהיה יותר צמחייה בשטחים שממילא נבנו וקיימים כך ייטיב עם כולנו – ומי יודע? אולי ביום מן הימים גם מקבלי ההחלטות בקרב "פרנסי העיר" יתנו את דעתם על נושא חשוב זה ויקצו לזה תקציבים מיוחדים ומיוחלים.