תכנון גינות גג

 

שלב התכנון בהקמת גינה על הגג מחייב התייחסות למספר היבטים עיקריים: המשקל אותו הגג יכול לשאת, איטום וניקוז מיכלי השתילה והגג, תשתיות החשמל ואספקת המים, עמידות הפרחים/צמחיה לתנאי מזג האוויר, דישון ותחזוקה שוטפת של המצחים – שוב, אלה הם העיקריים ….

תכנון גינת הגג כולל בעיקר את הצד הטכני וייעשה בדרך כלל בשני שלבים:

השלב הראשון – בדיקת עמידות הגג במשקל הכולל (מצע לצמחייה ,צמחייה, מים, מיכלי שתילה, יריעות איטום, ניקוז, בידוד וכו') של גינת הגג – על פי התקן הישראלי כ- 350 ק"ג למ"ר ( יש לבחון כל מקרה לגופו !)

  • בדיקת האקלים השורר באזור הגינה, תנאי השמש והצל במקום המיועד.
  • תכנון של מערכת השקיה שתיענה על דרישות השקיה מותאמת לצמחייה וגם לפניות בעלי הגינה.
  • תכנון המיקומים של פרטי העיצוב השונים תוך שימת דגש מיוחד לפריטים כבדים אותם יש למקד בהתאם לקונסטרוקציה של הבניין.
  • תכנון  הפינות במידה ויש מקום לכך (פינת משחקים, פינת ישיבה, פינת אש וכד')

השלב השני יכלול את תכנון הצמחייה העתידה לצמוח תוך הבאה בחשבון כי הדבר יקרה , ברוב המקרים בכמות אדמה/מצע מצומצם.

בתכנון הצמחייה יש להביא בחשבון שילובי צבעים, עמידותם, אחזקתם בטיפול השוטף  – כל זאת על מנת ליצור מרקם צבעוני של צמחייה שופעת ובריאה שתהפוך כל גג לריאה ירוקה קטנה ופרטית בה יהיה נעים להתרווח בדיוק כמו בגינת צמודת קרקע.

בשלב השני יתוכננו גם האלמנטים העיצוביים של הגינה: בין אם יהיו אלה עבודות עץ שונות כמו: דק, פינת ישיבה, מיכלי שתילה, אדניות עץ, – תכנון התאורה – גלוי או סמוי – יש להתאימם לשטח המיועד ולטעמו האישי של בעל הגינה.

אלמנט נוסף בפריטי העיצוב הם המיכלים- כדים- אדניות אשר מעבר להיותם פונקציונאלים ומוסיפים יופי לגינה , הם עלולים להוות בעיה לא פשוטה במידה ולא ימוקמו במקומות הבטוחים בשטח הגינה.

במידה ומתוכננת גם מזרקה, בריכה או מפלים יש להקפיד ולהגדיר זאת בשלב התכנון גם כן וכמובן מערכות ניקוז מים לגינה והאדניות מתאימות

נקודה נוספת ולרוב משמעותית ביותר – התקציב!

הקמתה של גינת גג תהווה בדרך כלל הוצאה והשקעה כספית משמעותית. מעבר למטרה לשמה מקימים גינת גג ומעבר לטעם האישי יש לזכור שלא ניתן בהכרח לבצע את כל הרצונות והתכנונים והסיבה לכך היא לרוב תקציבית. תכנון מוקדם של התהליך יאפשר הלימה בין הגינה האידיאלית והמושלמת לגינה שהיא ברת השגה.